2024-06-15

TOP ALIT

BLOG

Sejfy ognioodporne jaki test jest wiarygodny

Sejfy ognioodporne są oznaczone normami/certyfikatami. Istnieje ich kilka na całym świecie i jeżeli dany certyfikat jest przyznawany przez jeden z instytutów: VdS, SP, UL lub JIS ( odpowiednio kraje w których znajdują się instytuty: Niemcy, Szwecja, USA, Japonia ) to uznaje się, że zapewnione zostało prawidłowe wykonanie testu. Normy wg. których testy są wykonywane to: EN104701, EN15659, UL72, S1037, NT Fire 017.

Oczywiście zdarza się, że producent opisze iż sejf był testowany według danej normy, ale nie ma to już potwierdzenia danego instytutu. Tutaj nie można z całą pewnością powiedzieć, że test ten jest niezależny i prawidłowy. Zatem zalecane jest, by dokonywać zakupu sejfów, które uzyskały certyfikaty wymienionych instytutów, a nie tylko miały przeprowadzane wewnętrznie testy przez producenta, czy inną firmę.

Sejfy ognioodporne jak poznać?

Sejfy ognioodporne mają wiele znaków szczególnych po których poznamy na pierwszy rzut oka ten sejf, który jest ognioodporny. Zazwyczaj taki sejf ma grubszą konstrukcję ścian i grube drzwi. Dzieje się tak z powodu wykorzystanych do jego budowy materiałów zatrzymujących ciepło.

Często na pierwszy rzut oka widoczna jest czarna taśma na drzwiach. Ona pod wpływem temperatury pęcznieje dając dodatkową ochronę w postaci uszczelnienia sejfu. Często także wnętrze takiego sejfu jest zbudowane z drewna, by zapewnić wodoszczelność.

Oczywiście każdy certyfikowany sejf ma widoczną etykietę, która informuje o tym ,że dany sejf został przetestowany pod kontrolą danego instytutu certyfikującego.